طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت فروشگاهی

طراحی سایت بلاگ و خبری

طراحی سایت بلاگ و خبری

طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت شرکتی

طراحی سایت اختصاصی

طراحی سایت اختصاصی

تعمیر و پشتیبانی سایت

تعمیر و پشتیبانی سایت

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک

لوگوی تجاری چه تاثیری در میزان موفقیت کسب وکار آن دارد؟

لوگوی تجاری

آیا لوگوی تجاری میتواند در میزان موفقیت کسب و کار آن تاثیری داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. برای داشتن بازاریابی موثر در یک کسب و کار راه کارهای متفاوتی وجود دارد. خیلی از مواقع اتفاق می افتد که شرکت ها هزینه های زیادی را می پردازند. و افرادی را مامور میکنند تا جهت ایجاد یک لوگوی جدید برای کسب و کار آنها تحقیق و تست انجام دهند. اما باید به این مساله توجه داشت. تغییر در نماد و شکل هایی که نشان دهنده هویت یک کسب و کار هستند اصلا اتفاق خوبی نیست.

آمارها نشان میدهد که موضوع طراحی لوگو برای شرکت ها از مواردی است که در اینترنت بسیار مورد جستجو قرار گرفته است. زیرا لوگویی که قراراست طراحی شود باید از دیدگاه افراد مختلفی که قرار است با آن سرویس و یا محصول سروکار داشته باشند مورد بررسی قرار بگیرد.

استفاده از نماد و یا نام تجاری در طراحی لوگوی تجاری

یک سری از مطالعات به اهمیت استفاده کردن فقط نماد و یا فقط نام شرکت در طراحی لوگوی تجاری پرداخته اند. و طبق نتایجی که بدست آمده استفاده از یک نماد در طراحی یک آرم و لوگو باعث میشود. که مشتری ها و تمام افرادی که با این brand در ارتباط هستند بتوانند راحت تر تشخیص دهند. در حالی که اگر فقط از نام تجاری برای طراحی لوگوی تجاری استفاده شود ممکن است خیلی در ذهن کاربرها باقی نماند.

به عنوان مثال لوگوی نوکیا نسبت به لوگوی اپل کمتر در ذهن مخاطبین باقی خواهد ماند. اگرچه اپل ممکن است طراحی لوگوی تجاری برای دسته بندی های مختلف از محصولات خود از یک سری متن های اضافی در کنار نماد سیب استفاده می کند. اما ظاهر شدن همین نماد سیب به طور یکسان در تمامی این محصولات تداعی کننده brand اپل برای مخاطب خواهد بود.

باقی تحقیقاتی که در این حوزه صورت گرفته است. به تکنیک های مختلف جهت نحوه طراحی یک لوگوی کمپانی موثر پرداخته اند. لوگو یک ابزار کلیدی در ارتباط با شرکت است که معنی و مفهوم آن را ارائه میدهد. همچنین لوگو باید مزایای عملکردی brand را به صورت نمادین منعکس کند. و از این طریق به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا با این نام تجاری بیشتر ارتباط برقرار کنند و از آن استفاده کنند. نماد هایی که از طبیعت الهام گرفته میشوند بیشترین تاثیر را خواهند داشت. اما باید به گونه ای باشند که ویژگی ها، قواعد و همینطور صنعتی که شرکت در آن حوزه فعالیت می کند را منعکس کنند.

لوگوی مایکروسافت یک نمونه خوب از طراحی لوگو است. این لوگو در طراحی خود از شکل یک پنجره استفاده می کند که به چهار بخش با رنگ های اصلی تقسیم میشود.

ترکیب رنگ های مناسب

در طراحی لوگو ترکیب رنگ یک مساله بسیار پیچیده و مهم به شمار می آید. زیرا معنی ترکیب رنگ های مختلف بسته به دیدگاه فرهنگی بیننده ها میتواند کاملا فرق داشته باشد.به عنوان مثال مطالعات نشان داده است که رنگ سبز با توجه به فرهنگ کشورهای مختلف می تواند دارای مفاهیم متفاوتی مانند حساسیت، حس اطمینان، عشق و یا بیماری باشد.و یا رنگ قرمز میتواند نشان دهنده مفهوم عشق یا خشم باشد. علاوه بر این جنسیت شخص بیننده (خانم و یا آقا بودن) هم در درک معنی ترکیب رنگ به کار رفته تاثیر گذار میباشد. لذا رنگ یک عنصر پیچیده و حساس درطراحی لوگو به حساب می آید.

طراحی پیچیده چگونه می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد لوگوی کمپانی داشته باشد؟

داشتن یک لوگوی کمپانی ساده مانند میتسوبیشی نسبت به یک لوگوی پیچیده مانند پورشه بسیار قابل درک تر است و سریعتر توسط مخاطب شناخته میشود.

 

خانم ها معمولا طرح هایی بیشتر در ذهنشان باقی میماند که دارای اشکال گرد و بدون زاویه باشند. (مانند فونت های انحنادار و ….)در حالی که آقایان بیشتر جذب طراحی هایی با اشکال زاویه دار میشوند.

و همانطور که هر بازاریابی میداند شما در طراحی لوگوی تجاری برای کسب و کارتان نمی تواند تمام رویکردها را در نظر داشته باشید و تنها چیزی که باید مورد توجه تان قرار دهید نیازمندی های مشتری ها در جامعه هدفتان میباشد.

بنابراین ممکن است محصول شما توسط هر کسی مورد استفاده قرار گیرد، اما شما تمایل دارید که محصول و سرویسی که ارائه می دهید توسط قشر خاص و یا جنسیت خاصی (فقط خانم ها و یا فقط آقایان) خریداری شده یا مصرف شود، در طراحی لوگو باید بیشتر مخاطب های خاص کسب و کارتان را مورد توجه قرار دهید.

جدول زیر به طور خلاصه تمام نکات کلیدی در طراحی لوگوی تجاری را بیان میکند.

محتوااستفاده از نمادها نسبت به نام ها بیشتر معرف یک brand خواهد بود.
معنی و مفهومیک لوگو باید نشان دهنده مزایای عملکرد آن محصول یا سرویس باشد.
رنگ هادر انتخاب رنگ حساسیت های فرهنگی را در نظر بگیرید.
پیچیدگیشکل های ساده بیشتر در ذهن مخاطب باقی خواهند ماند.
فرم شکل هاشکل های زاویه دار بیشتر مناسب آقایان و شکل های گرد بیشتر مخصوص خانم ها میباشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *